CHORWACKI GEST, CZYLI JAK WITAĆ Z KLASĄ

Co powiesz na dialog, na wspólną analizę i poszukiwanie Kontrastu? W Chorwacji jesteśmy już ponad trzy tygodnie, a jak do tej pory nie wspomniałyśmy jeszcze o tym, jak zostałyśmy tu w ogóle przywitane. Jeśli pomyślałeś, że pewnie nie ma o czyms pisać – jesteś w błędzie. Do tego tematu musiałyśmy po prostu dojrzeć, musiałyśmy dać Ci trochę więcej zaufania i szansę na zestawienie Twoich doświadczeń z naszymi (mocno wierzymy, że śledzą nas „Erasmusi” lub uczestnicy innych wymian). Zaczynamy! ; )

DSC00476

Nie, nie rozpoczęłyśmy zajęć 1. października. Nieskromnie zaznaczamy, że na tle innych wydziałów, nasz jest wyjątkowy (w czym uświadomili nas studenci innych kierunków). Paradoksalnie (i dzięki Bogu!) trafiłyśmy na Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (czyt. Zarządzanie w turystyce i hotelarstwie ; )). Bez obaw – wbrew pozorom, wśród przedmiotów znalazłyśmy „ekonomiczne” ekwiwalenty. Przekraczając drzwi uczelni po raz pierwszy, byłyśmy przygotowane na ciąg dalszy walki z biurokracją (Erasmus to najszybszy sposób odkrycia w sobie zamiłowania do wypełniania stosów nieróżniących się zbytnio od siebie dokumentów). Niespodzianka! Miła pani z dziekanatu skompletowała za nas wszystko, co niezbędne, a nawet miała gotowy Plan B na nadchodzące problemy związane z zamianą przedmiotów. Nam w udziale przypadło aż „nader wyczerpujące” zadanie – złożenie jednego podpisu ; ). Co więcej, drogą elektroniczną dotarły do nas kopie. W pozostałych formalnościach związanych z numerem OIB (identyfikator) czy kartą miejską wyręczyli nas delegaci z ESN Rijeka (zamknięcie na 2 godziny biura komunikacji miejskiej? Czego nie załatwią buddies dla swoich podopiecznych! ; )). I to tak naprawdę pierwsza część zestawu przyjemności ze strony Chorwacji… Kilka dni później zostaliśmy oficjalnie przywitani przez władze wydziału. Na początku każdy otrzymał pakiet niezbędnych informatorów (czyste złoto, czyli 100-stronicowy przewodnik studencki z wszelkimi wiadomościami o uniwersytecie, fakultetach, miejscach w Rijece – od szpitali, przez banki, kafejki, po sklepy, kina i bary), gustownie zapakowane lokalne smakołyki i… Możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Puli oraz Rovinj (miejsc, których będąc na Istri nie wolno pominąć!). Ach! Oczywiście, bez żadnych kosztów (w przeciwieństwie do kolegów z innych wydziałów – 230kn/ok.120zł).

DSC00479

DSC00483

DSC00499

DSC00570

DSC00620

DSC00641

DSC00642

DSC00654

DSC00668

DSC00865

DSC00755

8

Z upływem tygodni było coraz milej. Czekał nas jeszcze Welcome Day ze wszystkimi „Erasmusami” (wciąż śmieszy nas to określenie), wycieczka po okolicy (Rijeka, Opatija), social drink i Welcome Party z ESN Rijeka.

DSC01482

DSC01487

DSC01528

Musimy przyznać, że troszczą się o nas z największą dbałością. Nikt nie próbuje na siłę udowadniać nam, że przecież jesteśmy już dorośli, że nie mamy prawa do błędów, że studia to prawdziwa szkoła życia. Zajęcia? Czasem tęsknimy za polskim systemem. W Chorwacji cały trud nauki nie sprowadza się wyłącznie do kilku tygodni sesji. Tutaj przez cały semestr udowadniasz, że faktycznie zasługujesz na daną ocenę, że Twój wynik nie jest zależny od głupiego szczęścia w teście jednokrotnego wyboru. I właśnie dlatego, w ciągu najbliższych miesięcy, na każdy z pięciu wybranych przez nas kursów, musimy przygotować prezentacje, zdać dwa kolokwia, napisać esej i pomyślnie przebrnąć przez egzamin finałowy. Po drodze trafimy jeszcze na kilka testów i recenzji artykułów. Pokonanie trasy ułatwią nam materiały udostępniane przez prowadzących w niezawodnym miejscu… Lumens5+, czyli odpowiednik naszego uczelnianiego Portalu Studenta. Niestety… To Chorwaci wiedzą jak właściwie wykorzystać możliwości witryny. Znajdziesz tam wszystkie informacje: plan zajęć, syllabusy, kontakt z wykładowcami, treści z kursów (tak, również prezentacje z zajęć, bo dla tutejszych profesorów jest oczywiste, że głównie na nich powinien bazować egzamin sprawdzający naszą wiedzę).

Erasmus Erasmusem, ale wcale lekko nie będzie. Koniec wakacji. Pora przejrzeć notatki i wypełnić ćwiczenia z chorwackiego (bo o darmową naukę języka nasi gospodarze również zadbali ; )).

DSC02548

DSC02553

DSC02554

DSC02572

DSC02551

I jak? Dostrzegłeś jakieś różnice?

PS1 ESN Rijeka świętuje 25. urodziny! Najlepszego! : )

1495239_707382132682388_4116740947649557004_o

PS2 Tak, Ola jest w pełni świadoma, że na pierwszym zdjęciu trzyma flagę Polski do góry nogami. Tak, BEKA! ; P

~Magdalena S., Aleksandra N.  • Kasia

    Widać, że genialna atmosfera i że super się bawicie! Zazdroszczę! :D