To dla nas już trzy miesiące od powrotu do Polski. Szczerze? Nie przypuszczałyśmy, że oswojenie się z przecież dobrze znaną codziennością to tak ciężkie wyzwanie! Gdzieś tam głęboko tkwi w nas chorwacka lekkość czy spontaniczność i każdego poranka staramy się je uskuteczniać, ale… Wymaga to od nas niesłychanej determinacji. Praca, studia, dodatkowa sesja „poerasmusowa” dość efektywnie wyczerpują nasze źródła energii. Nie, nie! O depresji nie ma mowy. W sumie to wręcz przeciwnie – kombinujemy, żeby szybko przywrócić poprzedni stan. Póki co każdą wolną chwilę spędzamy w książkach. Nie zapeszając, obronę mamy prawie na wyciągnięcie ręki! Można by rzec – pasmo nieustających sukcesów! : ) Jakoś musiałyśmy jednak dotrzeć do tego etapu. Dziś piszemy po to, aby przygotować Cię do wyprawy po uniwersyteckich pokojach. Cel? Chcemy, żeby ta podróż poszła Ci jak najsprawniej!
: )
Weź pod uwagę, że decydując się na międzynarodową wymianę studencką, musisz dokonać pewnych formalności zarówno przed realizacją, w trakcie, ale także i po jej zakończeniu. Spokojnie! Służymy swoim doświadczeniem.
Po pierwsze – przygotuj się na to, że ustalenia, które poczyniłeś drogą mailową bądź telefoniczną, w rzeczywistości okazać mogą się zupełną fikcją. Przy podpisywaniu umowy zostaje wyznaczony ostateczny termin ukończenia kursu na uczelni goszczącej. Data ta pojawia się także na dokumencie „Confirmation of study period”. Co oznacza to dla Ciebie w praktyce? Od tej daty masz dokładnie dwa tygodnie na osobiste złożenie kompletu dokumentów w uczelnianym Biurze Wymiany Zagranicznej. Planowałeś zrobić sobie krótkie wakacje po semestrze? Zapomnij! ; P Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie podpisy na „Learning agrement” (zarówno część „During the mobility” muszą posiadać podpisy na oryginale, mimo, że wcześniej otrzymałeś je np. na skanach) zbierzesz w jeden dzień… Jesteś w gigantycznym błędzie. Dyżury władz Wydziału i koordynatorów Programu zwykle się pokrywają lub w między czasie wyznaczony jest np. jakiś wyjazd służbowy kadry naukowej. Nie wiemy jak u Ciebie, ale u nas los uwielbia zsyłać takie niespodzianki (przynajmniej zawsze mamy solidną dawkę adrenaliny). Dlaczego powinieneś przejmować się dopilnowaniem deadlinów? Przede wszystkim jesteś poważnym człowiekiem i swoje obowiązki wykonujesz na 5+. ; ) Prawda? Druga sprawa to to, że chciałbyś otrzymać pozostałą część stypendium (w naszym przypadku 30%!). Podstawowe zasady mamy ustalone. Pora na konkrety.
Czego oczekuje od Ciebie BWZ?
1. Zbierając podpisy władz uczelni goszczącej na dokumentach sprawdź ich poprawność przynajmniej trzykrotnie. Zwróć uwagę na daty, tj. czas trwania wymiany – najlepiej, żeby pojawił się tam termin zgodny z tym widniejącym w umowie. To w tym miejscu walczysz o euro i ostateczną sumę do wypłaty po powrocie. Od razu zaznaczamy, że jeśli pojawi się tam data późniejsza niż ta pierwotna z umowy to i tak nie wpłynie to na zwiększenie kwoty przelewu, który zasili Twoje konto.
2. Na Twoją skrzynkę mailową powinien dotrzeć mail z linkiem do ankiety. Wypełniasz ją dość skrupulatnie. Wyznacz więc ok. 20 minut, aby przebrnąć przez wszystkie strony. Formularz zawiera zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Udzielasz odpowiedzi o swoim pobycie i wrażeniach z wymiany. Wieść, że takową ankietę wypełniłeś dotrze do Biura automatycznie. Nie potrzebujesz żadnego potwierdzenia.
3. Po powrocie zbierz niezbędne podpisy władz Twojego wydziału na oryginale Learning Agreement.
4. Zrób kopię dokumentu „Trascript of records”, który otrzymasz po sesji na uczelni goszczącej. Na wizytę w BWZ zabierz ze sobą jednak także oryginał (ale tylko do wglądu). Cóż więc zrobić z oryginałem? Tak, możesz zachować go na pamiątkę, jeśli dziekanat do uznania Twoich ocen usatysfakcjonuje wyłącznie ksero.
5. Udaj się na wizytę do BWZ, złóż plik powyższych formularzy (przypomnijmy: oryginał Confirmation of study period, oryginał Learning Agreement, kopia Transcript of records) i oczekuj na przelew z wyrównaniem stypendium.
Jak rozliczasz się z wymiany z Wydziałem?
1. Jak wyżej – przede wszystkim dostarcz kopię/oryginał (u nas była to kopia, a oryginał wyłącznie do wglądu) do dziekanatu.
2. Wypełnij indeks nazwami tylko tych przedmiotów, do których zdania po powrocie zobligowałeś się w Learning agreement. Pozostałe pozycje z karty obiegowej zwyczajnie dla Ciebie nie istnieją. Ucz się pilnie, podejdź do egzaminów, zbierz wpisy. My uzyskałyśmy zgodę Władz na rozliczenie roczne. W takim przypadku w rubryce z datą egzaminu prowadzący wpisywał dzień, którego faktycznie zdawałyśmy dany egzamin. Oficjalna data z sesji zimowej nas nie dotyczyła.
3. Ekwiwalenty to zadanie dla Dziekanatu. Nie próbuj niczego wypełniać! ; )
To wszystko. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji! Powodzenia!
A co z nami? Co z blogiem? Spróbujemy Was zaskoczyć! Zaglądajcie do nas : )
~Magdalena S., Aleksandra N.