HISTORYCZNA PERŁA, CZYLI UROK EGER

Eger jest małym miastem, liczącym około 55 000 ludności. Leży u stóp Gór Bukowych, dwie godziny drogi od Budapesztu. Słynie przede wszystkim z wina Egri Bikaver oraz z obrony zamku przed Turkami. To ostatnie wydarzenie miało miejsce w 1552 roku, dlatego też w całym mieście znaleźć można miejsca upamiętniające tę datę swoją nazwą, takie jak restauracje czy nawet punkty informacji turystycznej.

Obecnie po zamku pozostały niemalże tylko mury, ale i tak jest to miejsce obowiązkowe na liście każdego turysty. Wewnątrz zwiedzić można ciekawe muzeum przedstawiające historię Egeru, jak i całych Węgier jak również dotrzeć do niezwykłych punktów widokowych z których przy dobrej pogodzie podziwiać można niezwykłą panoramę tej malowniczo położonej miejscowości. Dostrzec można między innymi charakterystyczny budynek, co ciekawe, zwieńczonego krzyżem minaretu (obecnie niestety zamknięty ze względu na remont) jak również jedyną cerkiew. I warto z tego skorzystać, ze względu min. na przepiękny ikonostas.

Kolejnym miejscem do którego warto zajrzeć jest osiemnastowieczny Kościół Minorytów pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, znajdujący się w centrum starówki, na placu Dobo. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów budowli barokowej na Węgrzech.

Nie sposób nie wspomnieć o uniwersyteckim Muzeum Astronomicznym. Ulokowane jest ono w „magicznej wieży”, na szczycie której znajduje się najstarsza na świecie camera oscura (w sezonie organizowane są regularne pokazy). Poza tym do dyspozycji zwiedzających pozostają interaktywne stanowiska naukowe jak również małe planetarium czy taras widokowy.

Sam budynek uniwersytecki (zwany również Liceum, lub budynkiem A) również jest wart odwiedzenia. Zbudowany został w latach 1765-1785 (styl barok-rokoko). W auli na pierwszym piętrze zobaczyć można niesamowite freski przedstawiające cztery planowane fakultety uniwersytetu, również malowidła w  kaplicy zachowane są w nienaruszonej formie.

Eger skrywa wiele perełek. Jeden dzień na poznanie tego miasta to zdecydowanie za mało.

~Maria G.